Turistika

Rozhledna Bára

Rozhledna Bára je 17m vysoká, trojboká, dutá jehlan z modřínu s vnitřním točitým, dubovým schodištěm (celkem 78). Na úplné špičce má rozhledna 10m dlouhou, ocelovo-zinkovou trubku s korouhví a signálním světlem (ve dne svítí bíle, v noci červeně). Tato křehká kráska se vypíná na vrchu Podhůra (403m n.m.) nedaleko křemencového útvaru s prozaickým názvem Čertův hrádek. Z Báry je vidět na Železné hory, Orlické hory a Krkonoše.

Více...

Rozhledna na Zuberském kopci

Rozhledna se nachází nedaleko od obce Trhová Kamenice, v blízkosti obce Zubří. Po výstupu na 182 schodů budete odměněni výhledem na Žďárské vrchy a Železné hory. Za jasného počasí uvidíte až na Krkonoše a Orlické hory.

Více...

Toulovcovy maštale

Toulovcovy maštale jsou ojedinělým souborem skalních útvarů, hlubokých kaňonovitých údolí, skalních měst, jeskyní i samostatných skal pojmenovaných podle toho, co lidem připomínali. Celá oblast je protkána hustou sítí turistických stezek s vlastním značením, na kterých se lze občerstvit z četných studánek.

Více...

Země Keltů

Nachází se v Železných horách v Nasavrkách a okolí. Je to místo s krásnou krajinou a historií, která pamatuje keltské osídlení. Země Keltů je neziskový projekt spolku Boii a zastřešuje aktivity pro veřejnost, které cílí na prezentaci zdejšího keltského osídlení. Středobodem Země Keltů je keltský skanzen.

Více...

Národní kulturní památka Ležáky

Bývalá kamenická osada Ležáky sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna.Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté. Všichni obyvatelé kromě dvou dětí byli zavražděni, osada vypálena a srovnána se zemí.

Více...

Vrch Devět skal

Devět skal (836 m) je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. Název je odvozen od skalního labyrintu, který je tvořen třemi dlouhými hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami.K Devíti skalám vede několik tras – červená značka od Cikháje, modrá značka z obce Křižánky a žlutá turistická značka z městečka Svratka. Je zde možnost provozovat horolezeckou činnost.

Více...

Skalní útvar Čtyři palice

Přírodní rezervace Čtyři palice je součástí CHKO Žďárské vrchy a leží východním směrem od obce Křižánky.Přírodní rezervace je tvořena rulovými skalními útvary připomínající čtyři palice, jež vznikly mrazovým zvětráváním hornin.Do oblasti přírodní rezervace vede modrá, žlutá a zelené turistická značka. Zdejší skály jsou rovněž využívány horolezci jako cvičné stěny.

Více...

Přírodní rezervace Staré Ransko

Jižně od Ždírce nad Doubravou se nachází rozsáhlé chráněné území, které tvoří lesní porosty na svazích Ranského Babylonu (673 m n. m.). Důvodem ochrany je bohatá lokalita bledule jarní. Je zde rozsáhlý komplex rozmanitých lesních ekosystémů ranského masivu, lesních dřevin a výskyt řady chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Více...

Kočičí hrádek

Tuto miniaturu hradu nazvanou Kočičí hrádek nechala před rokem 1896 vybudovat kněžna Vilemína z Auerspergu, aby potěšila nejen své děti, ale všechny z širého okolí. Od té doby se konají prakticky každý den šiškové bitvy a dobývání hradu... Vůbec nevadí, že hradby jsou jen necelý metr vysoké, vždyť je to přeci zábava!

Více...

Národní hřebčín Slatiňany

Hřebčín Slatiňany je od r. 1992 součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Nachází se ve východních Čechách u města Chrudim, nedaleko Pardubic.Ke slatiňanskému hřebčínu patří výcvikové středisko Heřmanův Městec, jehož součástí je galasedlovna se sbírkou uzdění, sedel a postrojů, dále hříbárna Slavice, kde jsou odchováváni hřebečci a klisničky od odstavu až do věku 3,5 let.

Více...

Údolí Doubravy

Údolí Doubravy je přírodní rezervace, která leží v chráněné krajinné oblasti Železné hory, severovýchodně od Chotěboře nedaleko obce Bílek.
Řeka Doubrava pramenící v oblasti Ranského Babylonu patří k čistým řekám, což dosvědčuje výskyt vzácných druhů rostlin i živočichů, např. racků. Po celém svém toku vytvořila kamenné řečiště, plné skalních věží a obřích hrnců, s vodopádem a kamenným mořem.

Více...

Aktivity v okolí

Objevte krásu hlinecka a vysočiny

Lyžování
Sjezdové a běžecké lyžování

Navštivte Skiareál Hlinsko a užijte si den plný zábavy. Sjezdovka o délce 450 metrů, 3 lyžařské vleky, půjčovna vybavení a škola lyžování.

Turistika
Turistika

Vysočina se nachází v samém srdci České republiky na pomezí Čech a Moravy. Nabízí spoustu turistických tras pro milovníky procházek.

Cykloturistika
Cykloturistika

V okolí Hlinska se nachází spoustu cyklotras a cyklostezek, které Vás zavedou na ty nejkrásnější a nejklidnější místa Vysočiny.


Cykloturistika
Zajímavosti a kultura

Na Hlinecku naleznete četné kulturní památky, oblíbené rodinné atrakce i přírodní zajímavosti. Vybere si každý.